20 Kasım 2017, Pazartesi
Cevapla
merhabalar, bir bakanlıkta uzman yasımcısı olarak 1 yıldan beri görev yapmaktayım.toefl sınavından uzman olabilecek eş değer puanı aldım ama yeterlilik sınavım 2,5 yıl sonra toefl sınavının geçerlilik süresi 2 yııl olduğu söylenmekte bir daha dil den yeterli puanu almam gerekiyormu yoksa uzmanlık süreci için de yeterli dil puanın alıp ibraz etmem yeterlimi? teeşekkür ederim
1300 gün önce enumak sordu

Geçerli Cevap:
666 sayılı Kanunun 3. maddesi ile 657'e ek 41. madde eklenmiştir.

Söz konusu maddenin 5. fıkrası şu şekildedir:

"Uzman yardımcılığına atananlar, en az üç yıl çalışmak ve istihdam edildikleri birimlerce belirlenecek konularda hazırlayacakları uzmanlık tezi, oluşturulacak tez jürisi tarafından kabul edilmek kaydıyla, yapılacak yeterlik sınavına girmeye hak kazanırlar.
Süresi içinde tezlerini sunmayan veya tezleri kabul edilmeyenlere tezlerini sunmaları veya yeni bir tez hazırlamaları için altı ayı aşmamak üzere ilave süre verilir. Yeterlik sınavında başarılı olanların uzman kadrolarına atanabilmeleri, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından asgari (C), Dışişleri Uzmanlığı için asgari (B) düzeyinde veya dil yeterliği bakımından bunlara denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye yeterlik sınavından itibaren en geç iki yıl içinde sahip olma şartına bağlıdır.

Kurumunuzun uzman yönetmeliğini inceleyiniz.
Aksi bir hüküm yok ise yukarıdaki madde hükmü gereği uzmanlık yeterlilik sınavından itibaren 2 yıl içinde yabancı dil şartını yerine getirmeniz gerekir.
1295 gün önce Site Editörü cevapladı
Cevabınız